מידע מקצועי

הבלוג של יובל – מקטע 20

היום אנחנו מסיימים את העונה השנייה בצעידה מיוחדת לאור שקיעה ולאור ירח!
אנחנו קופצים קדימה בשביל, מתחילת הכרמל – אל סופו (את הצעידה לאורך הכרמל עצמו נשלים בתחילת העונה השלישית כמובן), וצועדים היום מרמת-הנדיב דרך חוטם-הכרמל,  מסילת-הרכבת ונחל תנינים, בית-חנניה, ג'סר א-זרקא, ולאורך חוף-הים עד חוף האקוודוקט בקיסריה – סה"כ צעידה של 12 ק"מ לא קשים אבל מאוד מרשימים, כולל ירידה של כל חוטם הכרמל, וצעידה לאור הירח, שיזרח בשעה 20:30.

קרא עוד

הבלוג של יובל – מקטע 16

היום אנחנו מתחילים לצעוד בהיפוך-כיוון, כלומר את הצעידה בכרמל אנחנו מתחילים מתוך הכרמל עצמו, בעוספייה, ועם הנושא המתבקש – הדרוזים. היום נחלוף באנדרטה ייחודית למלחמה נשכחת, נרד למטה את כל הדרך עד עמק זבולון והקישון בשביל נוח ומוצל, ונסיים בעלייה ובשביל חשוף… בכל מקרה, אנחנו זוכים לפתיחה ראויה לצעידה במסלול בכרמל, עם הסיסמא: "ביום טוב רואים מכאן את החרמון"… – והיום – יום טוב מאוד!

קרא עוד

הבלוג של יובל – מקטע 15

אחרי צעידה פורימית – אנחנו יוצאים לצעידה ב- 1 באפריל, אבל זו לא מתיחה: היום נשלים את הצעידה בגליל, לפני שנעבור לצעוד בכרמל…
היום נטייל בארץ-הבדואים, ונדבר עליהם, וגם על המצפים שמקיפים אותם… השמיים בהירים, אבל אולי יירד גשם, וכנראה שיהייה בוצי. אנחנו מתחילים בעלייה באספלט, ובמהרה עוברים לשטח. מסביבינו חורש, פרחים לבנים – שום, שהוא 'אח' של השום שאנו אוכלים, בנוסף לנוריות בשלהי העונה ופרגים שכבר מבצבצים, וגם דמומיות ארץ-ישראליות קטנות, ודרדרים סגולים. השביל עולה ומתפתל, מתפתל ועולה…

קרא עוד

הבלוג של יובל – מקטע 14

אני פורים, אני פורים – שמח ומבדח… ומה יותר מתאים מלצאת לעוד מקטע בשביל-ישראל, ולבדוק את התחפושות של הטבע, בדיוק בעונה ובמזג-אוויר אידיאלי לצעידה…
היום נצעד ממשהד ליער ציפורי (בפאתי הגן הלאומי), נבקר בקבר יהודה הנשיא – או בקבר שמחופש לו, ודרך היער נרד לצומת-המוביל, ממנה נטפס אל הרכבים. אביצר מבטיח שנזכה בפעמיים-תה של רן – שמחליף את רמי, שיהיו עליות (כלומר: יהיו הרבה…), שיהייה יפה, ובעיקר שיהיו רוחות – וגם נושאים רוחניים ותרבותיים… בנוסף לצעידה, נדבר גם על היהדות באזור, בעיקר אחרי חורבן בית-המקדש השני. אנו יוצאים מאותה נקודה כמו במקטע הקודם – אך מתקדמים דרומה.

קרא עוד

הבלוג של יובל – מקטע 13

את המקטע היום אנחנו פותחים בצורה מיוחדת, כי אביצר שוב בוחר להפתיע אותנו. אנחנו יוצאים בנסיעה משיבלי כדי לעשות היפוך-כיוון, ובדרך קופצים להר הקפיצה, מעל נצרת: אנו זוכים לפתוח את היום באחת מתצפיות הנוף היפות בארץ, בסימן 'דרך-הבשורה'.
אביצר מסביר שבהמשך נחבור חזרה לשביל-ישראל מהר יונה, נרד לכיוון הר דבורה – שגם אותו נטפס – כנראה בבוץ… – אבל עם פריחה נהדרת, ודרך-נוף יער בית-קשת – דרך נוחה במגמת ירידה… סך-הכל אביצר מבטיח מסלול מעניין, כייפי ולא קשה מדי – כלומר: יהיו עליות… – ובסופן, נבין מדוע ארץ-ישראל בכלל, ואזור זה בפרט, נחשבים לאחד החשובים בעולם. המסלול גם יהייה "מעורב" – שיבלי הוא יישוב של בדואים, איכסל ודבורייה – ערבים, נצרת – מעורבת…

קרא עוד

הבלוג של יובל – מקטע 12

היום אנו מתכנסים בצומת גזית, ומתחילים לטפס על התבור, תוך שאנו זוכרים – כל עלייה היא גם ירידה, בהמשך היום…
היום אנחנו מתכנסים לאחר שבוע של שריפות ברחבי הארץ, והצעידה בטבע ובין העצים תלווה גם קצת בתחושה של חזרה לשפיות בחיים…
היום נצעד דרך שיבלי מכיוון צפון-מזרח עד לפיסגת התבור – וכרגיל – נשמור על קצב קבוע ומתאים לכל-אחד, עד שנגיע לכנסיית ההישתנות בפיסגה, ונרד מהצד השני לכיוון הטרמינל (דרום-מערב).

קרא עוד

הבלוג של יובל – מקטע אחד עשרה

היום אנחנו חוזרים לרצף המסלול של שביל-ישראל, אבל משנים כיוון, כלומר – נצעד את המקטע לכיוון צפון. כמו שכתוב באתר האינטרנט של 'על השביל' – "מצפה-אלות הוא כל-כך יפה, שלא אכפת לנו להתחיל ממנו פעמיים"… מה שנכון – נכון.
אנחנו מתחילים במצפה 'החללית' – סוג של אייקון אזורי, צופים בנוף היפה והדרמטי, ומקבלים המחשה עד כמה הכינרת והתבור למעשה קרובים אחד לשני…

קרא עוד

הבלוג של יובל – מקטע עשירי

היום אנו מסיימים עונה – במסלול שהוא 10 – תרתי-משמע!
את סיום העונה הראשונה נציין בהליכה יחסית קלה – כ- 11 ק"מ, בשבילים רחבים, נוחים ומישוריים, ובמתכונת שונה – צעידה לקראת שקיעה, לאור שקיעה, ובעיקר – גם אחריה… אנו מתחילים עם מילות השיר שאביצר מקריא לנו: "זה סימן שאתה בשביל…" ובצעידה מטבריה ליער-שווייץ (אין קשר בין השם ליער או לנוף…), וכבר מפנטזים על שעת השקיעה הצפויה (18:40) ועל הצעידה המאוחרת בהמשך (עד 22:00).
אנו צועדים בדרך קק"ל בין סלעי הבזלת – כאלה שאנחנו רגילים לראות בגולן – זוהי רמת-פורייה הבזלתית – בזלת ש-"נשפכה" לכאן מהגולן. בגלל מיסלע זה הפריחה כבר מאחורינו, והשטח כבר הצהיב והתייבש.

קרא עוד

הבלוג של יובל – מקטע תשיעי

היום אנו מקדימים להיפגש לצעידה של 11 ק"מ (בסה"כ…) – אבל הם כוללים טיפוס מאתגר של הארבל – וגם ירידה ממנו… חם, והעננים שאביצר הזמין לא התייצבו למשמרתם, אבל אביצר מרגיע שמדובר בטיפוס שנעשה בקצב איטי, ושנסיים את זה מהר יותר מאשר הטיפוס על הר מירון (גם כן עידוד…), אבל גם מזכיר לנו שכל עלייה היא גם ירידה, ושגם היא עוד לפנינו…
היום גם נעבור ב-"נקודת-שיא" נוספת שביל-ישראל – אחרי שעברנו מהנקודה הכי גבוהה (הר מירון, 1,204+ מטר) לנקודה הנמוכה (סמוך למושבה מגדל, 193- מטר), היום נטפס ונרד את המסלול הכי תלול בשביל – הארבל…

קרא עוד

הבלוג של יובל – מקטע שמיני

היום נצעד כ- 11 ק"מ, חלקם בשמש ורובם בצל, בתוואי שהוא נוח ברובו, וללא עליות (כאשר אביצר מבטיח "ללא עליות" – הוא למעשה מתכוון ש-'אין הרבה' עליות, והמבין יבין). בתחילת המסלול אנחנו נזכרים גם שלפני שני מקטעים הגענו אל הנקודה הגבוהה ביותר בשביל-ישראל – בגובה 1,204 מ' (בהר מירון), והיום נגיע לנקודת השיא ההפוכה – ונצעד בגובה 193- מ' מתחת לפני-הים. מסתבר שאנחנו 'מתלוננים' על העליות, אבל צועדים דרומה – ולא פחות מזה – למטה…

קרא עוד

הבלוג של יובל – מקטע שביעי

אנחנו ממשיכים לצעוד פנימה, לתוך נחל מירון שהופך לנחל עמוד, ואנחנו עדיין בשביל האזורי 'מים-לים' המסומן בסגול: בהתחלה ההליכה קלה, אבל לא להתרגל – בתוואי הנחל בהמשך יהיו עליות וירידות, ויהייה חם ושימשי, אם-כי יש לנו מזל שהעננים מכסים את השמיים. בכל מקרה, זה המסלול שמוגדר כ-"קשה" ביותר בעונה זו – ואת ההבטחה הזו הוא בהחלט מקיים.

קרא עוד

הבלוג של יובל – מקטע שישי

היום נצעד כ- 11 ק"מ ("בלבד") – נצא מאותה נקודת-מוצא של המקטע הקודם, אבל הפעם נמשיך דרומה. בצמרת הר-מירון לא מחכה לנו שלג, אבל – וואוו, מה שכן מחכה לנו היום…
אנחנו נפגשים סמוך לחירבת-חוממה, למרגלות הר-מירון, עליו נ-ט-פ-ס מייד בהתחלה – עד לנקודת שיא הגובה בשביל ישראל – 1,204 מ' (במקור 1,208 מ' ש-"שוטחו" בעת בניית בסיס צה"ל במקום). רכס מירון התחיל למעשה כאשר טיילנו בנחל ציבעון, ונמשיך לצעוד בו לאורך כל היום.

קרא עוד

הבלוג של יובל – מקטע חמישי

היום אנו צועדים בכיוון ההפוך, צפונה, וכך נצעד יותר במגמת ירידה, ובמהלך הצעידה נזכה גם לצפות בצמרת החרמון הלבנה משלג. אנו גם מתגברים על הפיתוי לשנות את סדר הצעידה בשביל ישראל – ולצעוד דרומה אל הר-מירון, וכך להגיע לשלג שעדיין נמצא בצמרת הר-מירון. בנקודה זו גם ניפגש ביציאה למקטע 6, וממנה נעלה להר מירון – וגם נרד (סערת רגשות פורצת אצל חלק מהצועדים…).

קרא עוד

הבלוג של יובל – מקטע רביעי

נצא למקטע הרביעי, ובו נעזוב את בקעת החולה ונצעד מערבה, בסימן הגבול הצפוני של ישראל: נעלה על קרן נפתלי, נרד לבקעת יחמור ונטפס כדי לרדת לנחל דישון. היום עשוי להיות בוץ בדרך, ולכן כבר יש הקפדה על נעלי הליכה, וגם שימוש מוגבר במקל-הליכה – מקל אחד, שעוזר לצעוד בשביל (ולא שניים, כי אנחנו לא צועדים נורדים).

קרא עוד

הבלוג של יובל – מקטע שלישי

כ- 11 ק"מ לפנינו היום.
הנושא של המקטע הוגדר "שמורת החולה וייבוש הביצה", מה שעורר דיון וספקולציות לגבי זהותה של הדמות שנצטרך לזהות… מחד, חשבנו על… ומאידך, עלתה אפשרות ש… אבל… כרגיל – הס מלפרט!

לפנינו יום גדוש בדרכים ובנושאים: חוות הרועים מעוררת הדילמות, עמק החולה – ביצה, חקלאות, אגם, שמורה, ייבוש… נחל קדש (Qedesh) האתגרי, מצודת כח (כ"ח), כפר נבי-יושע, והמשך צעידה עד למרגלות קרן נפתלי…

קרא עוד

הבלוג של יובל – מקטע שני

14 ק"מ לפנינו, במגמת ירידה – ועם עליות – למרות שאביצר יבטיח כל-פעם שהעליות תיכף מסתיימות – תמיד תהייה "עוד אחת".

מולנו רכס הרי-נפתלי, ונסקור את קו הגבול שבמקטע 3 אחרי מצודת יש"ע "יגמור" את האצבע של הגליל.

פיצוצים ברקע – לא מסוריה – אלא להרחקת ציפורים מגידולי החקלאים. טוב, להערכתי יש גם מסוריה…

קרא עוד

הבלוג של יובל – מקטע ראשון

מסתכלים מסביב ותמהים – תוך-כמה זמן (ומקטעים) נהפוך מצועדים בקבוצה – לקבוצה של צועדים? ומי מהצועדים בקבוצה יהייה (איתנו…) גם בנקודת הסיום?…
עושים תדריך ויוצאים לדרך.

המדריך אבי (להלן אביצר, על שום חידות החמיצר שלו) נותן דגשים ושיאים על השביל שלפנינו:

שביל ישראל – 1,060 ק"מ. אוסף של שבילים קיימים שאיחדו אותם. במקור היה 700 ק"מ – כל פעם מוספים לו פיתולים ואתרים.

קרא עוד

לטייל עם מדריך

כשמטיילים בישראל, קשה מאוד למצוא מסלול או אתר, שהוא פשוט יפה או נחמד, ואין לו סיפור מענין מאחוריו. הארץ שלנו – הקטנה, רווית דם אך כל כך מגוונת, טומנת בחובה הרבה מאוד מימדים.
כל אחד יכול לקחת תרמיל ולצאת לטיול, אך כדי לצאת לטיול בסביבה בלתי מוכרת וכדי להפיק מהטיול את המרב – מטיילים רבים מעדיפים לטייל עם מדריך. מדריך מנוסה וקשוב ידע בדיוק לאן הכי כדאי ללכת, יכיר את המקומות בהם נמצא את הפריחה הכי טובה במסלול, יבין את הצרכים שלכם ויתכנן את הטיול בהתאם. בנוסף, מדריך הטיול ידאג לתבל את המסלול בסיפורים על המקום, חידות והווי (למעוניינים בכך, כמובן).

קרא עוד

למה ישראל?

לפני 4 שנים בטיול תרמילאי בניו זילנד באיזור הר קוק, יצא לי לחבור לאמריקאי נחמד בשם אל מוירג'יניה לעשות יחדיו את טרק ה-ball pass.

הוא לא הכיר את ישראל או ישראלים לפני כן (למרות שיצא לו לראות כמה פה ושם בניו זילנד) ודעותיו על ישראל היו ממש כמו בפרסומות של משרד ההסברה שרצים כרגע (גמלים, מדבר, מלחמות וכו'). הגישה שלי להכיר לו מה ישראל היא באמת היתה הרבגוניות. ביקשתי ממנו לומר לי מה הוא מחפש ביעד טיול?

קרא עוד

אז למה צריך סדנת הכנה תרמילאית?

הנושא של אם צריך או לא צריך סדנה כזו הוא נושא ששאלתי את עצמי רבות ובמקום להשאר עם השאלה – יצאתי לחקור את התשובה.
בתור תרמילאי ותיק מאוד תמיד ראיתי טיילים שעושים שטויות בשטח, בייחוד שמתי לב לישראלים (שמעניינים אותי קצת יותר) אבל רציתי לראות אם זוהי אכן בעיה – או שאתה רק שם לב למקרים הבעייתיים, בעוד שרוב השאר הם בסדר גמור. מקום המחקר נבחר להיות ניו זילנד – מקום שבו כמעט כולם ירצו לעשות לפחות איזה טרק או שניים, ונהוג לחשוב שמטיילים שם חבר'ה ב"רמה יותר גבוהה".

קרא עוד

מה מיוחד בשביל ישראל?

שביל ישראל הפך להיות מותג.
כולם שמעו על שביל ישראל, כולם חושבים שזה ממש מגניב, אבל רוב האנשים לא ממש מבינים את המהות של השביל – עד שלא הולכים עליו.

הדבר הטוב ששביל ישראל עשה בארץ, זה שהוא הגביר את המודעות, של ישראלים בעיקר, לעובדה שאנחנו מדינה עם הרבה שבילי הליכה. מספר הקילומטרים המסומנים (כעשרת אלפים) בישראל, יחסית לשטח של המדינה הוא הגדול בעולם. בעולם! הייתם מאמינים?

קרא עוד